Зошто треба на трпезата често да имате и модар патлиџан?

Иако се смета за зеленчук, модриот патлиџан всушност е овошје.

Содржи меки семки кои се јадат, но имаат горчлив вкус, бидејќи содржат мала количина на никотин.

Модриот патлиџан ги содржи речиси сите витамини и минерали, но во помали количини.

Сто грамови зготвен модар патлиџан содриз 123 милиграми калиум, што е особено важен за кардиоваскуларното здравје, како и витамин Б-комплекс, манган, магнезиум и бакар.

Модриот патлиџан исто така е богат и со дијететски влакна кои ја спречуваат појавата на труење, помагаат во регулацијата на телесната тежина и се превенција од срцеви заболувања и дијабетис тип 2.

Во 100 грамови модар патлиџан има само 35 калории.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.