Зошто треба да јадете тиквички?

160

Тие се чувари на простатата
Тиквичката можеме да ја наречеме и вистинска машка намирница. Манганот во тиквичките поволно делува на зголемување на либидото, додека фитонутриентите ги намалуваат симптомите на зголемената простата која на мажите им го отежнува мокрењето, а понекогаш и сексуалните односи.

Го поттикнуваат варењето

Во стотина грама тиквички има 1 грам прехранбени влакна заради што овој летен зеленчук им се препорачува на оние кои страдаат од опстипација. Не само што заситува, туку и го поттикнува варењето и ги чисти цревата од токсини.

Помагаат при слабеење

Тиквичките се диетална намирница затоа што повеќе од 90 отсто од плодот е вода. Затоа не е чудно што во 100 грама има само 16 калории. Најдобро е лесно да се пропржат на малку здрави маснотии.

Го снижуваат притисокот

Тиквичките с еодличен извор на витамини Б и Ц кои ја регулираат работата на срцето и го намалуваат крвниот притисок и спречуваат разни болести на циркулаторниот систем. Имајте на ум дека повеќето од нутриентите се во кората па не ги лупете.

Го забрзуваат зацелувањето на рани

Тиквичките имаат и значителни количини на манган, кој е клучен за производство на аминокуселината пролин која го поттикнува создавањето на колаген кој ја прави кожата поздрава, но и го забрзува процесот на зацелување на рани.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.