Зошто треба да јадете карфиол, лук, кромид, тиква и пиперка?

Карфиол

Како и другото слично овошје, карфиолот содржи антиканцерогени состојки и тој е одличен избор на витамин Ц и фолна киселина. Карфиолот е една од најдобрите намирници кои ги подобруваат изгледите за преживување од рак на дојка.

Кромид

Кромидот ќе ви обезбеди само четири калории по парче, а неговата антибактериска функција е незаменлива. Тој е одличен борец против настинката и ракот, а се верува дека е и добар помошник во одбраната против инфекции на уринарниот тракт.

Пиперка

Половина шолја сецкана пиперка има 30 калории. Без разлика дали е лута или блага, таа е преполна со витамин Ц и влакна.

Лук

Половина чаша сецкан лук содржи 32 калории. Тој содржи сулфиди кои имаат антимикробни, антиоксидансни и антиканцерогени својства. Лукот нè штити особено од ендометријалниот карцином.

Тиква

Ова нискокалорична храна богата е со калиум и бета-каротин кој е моќен антиоксидант, a нејзината природна сладост и дава совршен вкус. Таа е А одличен извор на витамините А, Ц и Е, калиум и бакар, а се препорачува и за дијабетичари.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.