Зошто треба да јадете калинка?

169

Семките се животна енергија на секоја билка, овошје или зеленчук кои ги консумираме и можат да бидат извонредно дополнување во исхраната затоа што содржат голем процент на витамини и минерали па ја зголемуваат нутритивната вредност на оброкот.

Семките од калинка се одличен додаток во диетите за губење на тежината и за намалување на крвниот притисок, докажано делуваат на забавување на симптомите на Алцхајмер и останатите болести на мозокот, против рак на простата и рак на дојка.

Тие семки се моќен антиоксиданс, корисен за имунолошкиот систем, делуваат антибактериски, противвоспалително и помагаат за воспоставување на рамнотежа помеѓу „добриот“ и „лошиот“ холестерол.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.