Зошто секој ден треба да јадете ореви?

Дневната потрошувачка на мали количества ореви го храни телото со витамини, масни киселини, корисни протеини и минерали. Медицинските истражувања на оваа тема покажаа дека ореви како што се фолати, тиамин, манган имаат силни антиканцерогени својства, помагаат при дегенеративни болести и при кардиоваскуларни проблеми.
Една од најголемите придобивки на оревите е стимулацијата на активноста на мозокот. Не е случајно што некои студии ја одбележуваат визуелната сличност на ова јадро со мозокот.

Кои се придобивките од оревите?

Во контрола на телесната тежина

Оревите ви помагаат да останете во форма, благодарение на специфичните растителни протеини и влакна во нивниот состав. Тие го хранат, стимулираат и поддржуваат метаболизам. Го подобруваат репродуктивното здравје. Богатството на протеини во оревите дава машка сексуална моќ и ја прави спермата подобра.

Спречуваат некои видови рак

Истражувања покажуваат дека оревите го намалуваат ризикот од некои видови рак, благодарение на омега-3 масните киселини и антиоксидантите во нејзиниот состав. Тука спаѓаат градите, простатата, ракот на јајниците.

Многу корисни се за бремени жени

Бремените жени не треба да ја пропуштаат оваа суперхрана за време на 9-те месеци. Оревите му даваат на бебето есенцијални масни киселини кои го стимулираат неговиот раст. Некои истражувања покажуваат дека редовната консумација на 1-2 ореви од бремените жени се намалува ризикот од алергии на храна на детето во иднина.

Контролира шеќер во крвта

Оревите го намалуваат нивото на шеќерот во крвта, бидејќи се богати со растителни влакна. Влакната имаат својство да го продолжуваат процесот на метаболизмот на јаглените хидрати, а тоа го намалува шеќерот во крвта.

Стимулира меморија и обработката на информации

Мозочната активност е стимулирана при потрошувачката на ореви. Истражувањата на оваа тема покажуваат дека 2-3 ореви на ден помагаат за подобра концентрација, меморија, способност за помнење на нови информации и обработката нејзино од мозокот, како и намалување на ризикот на Алцхајмерова болест.

успорува стареење

Антиоксидантите во основа одлично влијаат на здравјето. Тие се борат со воспаленијата кои предизвикуваат различни болести, како и со слободните радикали, виновни за предвременото стареење на клетките. Липопротеините во оревите исто така го забавуваат стареењето и помагаат во регенерирањето на клетките. Јадете ореви почесто и уживате во добро здравје!

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.