Зошто после пијанство е добро да јадете круши?

Австралиската научна агенција CSIRO објави резултати од истражување кое докажало дека крушите се добри за превенција на мамурлакот. CSIRO наведува и дека крушите го намалуваат холестеролот и делуваат антиинфламаторно.

Многу народни лекови и совети за спречување на мамурлакот бараат припрема пред консумирањето, што на многумина не им е на листата на приоритети кога ќе се разбудат со главоболки. Затоа сокот од круша се чини како едноставна помош во таа ситуација.

Научниците наведуваат дека крушите, а особено сокот од корејски круши ги намалуваат симптомите на мамурлакот.

Сепак, научниците додаваат дека ова се прелиминарни студии, па затоа предупредуваат дека не треба да се потпирате на истражувањето.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.