Зошто не треба да спиете голи?

1. Нема да ви биде ладно.
За време на спиењето е контраиндицирано дека температурата на телото се зголемува, бидејќи процесите во телото се нарушени. Просториите во  домот исто така треба да бидат умерени. И интимните делови лесно се ладат без долна облека.

2. Спиењето е удобно со носење пижами.
Пижамите се толку меки и удобни за носење. Зоштода не уживате во ова задоволство, особено за време на студените месеци.

3. Што ако има вонредна состојба во текот на ноќта?
Замислете нешто неочекувано што се случува – оган, земјотрес или нешто помалку опасно по живот, но сепак треба брзо да истрелате од креветот? Како ќе реагирате ако сте гол?

4. Ви треба бариера помеѓу креветот и вашите интимни делови.
Запомнете дека во долната облека и душек живеат грини и сите микроорганизми кои можат да предизвикаат здравствени проблеми во допир со кожата.

5. Спиењето гол може да предизвика непријатни ситуации кога станувате ноќе.
Ако станувате до тоалет во текот на ноќта, одите да пиете вода или пак да проверите дали не се појавило нешто вкусно во фрижидер, средбите со други жители на домот би биле доста неудобни, најблаго кажано.

6. Вашето момче може да мисли дека сте подготвени за секс 24 часа на ден.
Не секој е подготвен да има секс без прекин. Но, вашата постојана голотија може да се покаже како премногу предизвикувачка за вашиот партнер.

7. Ќе трошите повеќе пари за постелнина.
Ако не сте забележале, спиењето голи ги валка чаршафите побрзо, бидејќи триењето на кожата директно во ткаенината остава дамки, кои остануваат дури и по перење. Ова се должи на природната секреција на масните и потни жлезди на кожата, како и елиминацијата на мртви клетки од неа.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.