Зошто навечер не треба да јадете лубеница?

Навечер не јадете лубеница, советуваат нутриционистите. Причината за тоа е лошото варење поради кое нема да можете да заспиете речиси цела ноќ, а последиците од тоа ќе ги почувствувате и наредниот ден.

Лубеницата, како и повеќето цитруси, но и брусницата, има диуретичко дејство.

Во текот на денот лубеницата е сосема поинаква приказна, па дури и ако сте на диета, би требало да ја земате секојдневно.

Четири шолји лубеница содржат само 184 калории и сигурно ќе ве заситат и освежат, а притоа нема да ги прејдете оние 200 калории кои повеќето диети ги дозволуваат кога станува збор за меѓуоброкот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.