Зошто е добро да пиете лимонада?

Повеќето луѓе знаат дека водата од лимонот е добра за нас. Таа е полна со витамин Ц и одлична за целокупното здрвје.

И додека е добро да се напиете една чаша цеден лимон, ова се работи кои сигурно не сте ги знаеле за него.

1. Вода со лимонот може да ви помогне да ги излечите акните.
Пиење на лимонада го зајакнува имунолошкиот систем помага при варење на храната. Тоа помага при чистење на акните.

2. Вода со лимон помага во губење на телесната тежина.
Лимонадата го нормализира новиото на шеќер во крвта и обезбедува губење на тежината.

3. Вода со лимон спречува создавање на камен во бубрезите.
Барем кај некои луѓе. Лимонот содржи еден тон калиум кој го прави нивото на цитрат во урината поголем, што спречува создавање на камен.

4. Вода со лимон помага при гадење.
Наједноставен, но навистина ефикасен лек против гадење и сок од лимон. Посебно се препорачува по повраќање, бидејќи ја освежува устата.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.