Зошто е добро да летувате покрај море?

Морето благотворно делува и на астмата и алергиите

Морската сол има антисептички и антихистамински својства заради што е поволна за лицата со астма и алергии. Чистиот морски воздух заситен со негативни јони поволно влијае на дишните патишта кај луѓето кои боледуваат од астма.

Со сончање го снабдуваме телото со витамин Д

Сончањето не ни носи само убав бронзен тен, туку и доволни количини витамин Д. За сончање одбирајте ги раните утрински или доцните попладневни часови.

Брановите ослободуваат од стрес

Самиот звук има терапевтско дејство и тоа веќе сигурно ви е добро познато.

Морето е идеално за спорт

Летувањето покрај море не мора да биде само излежување. Напротив, на плажа може да испробате повеќе спортови и да ги засакате активностите кои претходно не сте ни помислувале да ги правите.

Морскиот воздух е богат со негативни јони

Токму тие негативни јони го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат концентрацијата, ја намалуваат несоницата, депресијата и главоболката.

Морската вода ги ублажува болките од артритис и реума

Ако патите од било какви болки во мускулите и коските, пливањето во солена вода е најдобриот лек.

Морската вода исто така го чисти организмот

Самото пливање во солена вода ги разбива наталожените материи во организмот и го поттикнува нивното лачење.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.