Зошто е добро да јадете лук на празен стомак?

162

Научниците откриле дека кога ќе јадете лук на празен стомак, тоа само ќе ја зголеми неговата сила, односно го прави исклучително моќен природен антибиотик.

Лукот содржи азотни материи, натриум, калиум, селен, калциум, магнезиум, силициум, сулфурна и фосфорна киселина, витамин Ц, Д, Б, фитостероли, екстракција и етерични масла.

Покрај тоа, лукот е богат со алицин, според некои истражувачи, алицинот има силен бактериостатски ефект кој помага за брзо лекување на инфекции. Лукот, исто така, може да се користи и против габични инфекции, што го прави многу покорисен и од поголем број о д денешните антибиотици.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.