Зошто е добро да јадете банани?

Бананите се добри за срцето и нервите бидејќи содржат големи дози калиум.

Калиумот го чува срцето, но го оджува во добра форма и нервниот систем. Калиумот исто така е важен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските.

Се намалува излачувањето на калциумот во урината, како и создавање на камења во бубрезите, го урамнотежува нивото на калциум во телото и го намалува ризикот од остеопороза.

Бананите содржат триптофан кој помага при создавање на серотонин, а имаат и смирувачко дејство на мозокот. Бананите помагаат при претварањето на јаглехидратите во глукоза и со тоа одржуваат правилно ниво на шеќер во крвта.

 

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.