Зошто често треба да јадете мускатно оревче?

Мускатното оревче е тропска билка со стебло како кајсија. Има бројни здравствени придобивки, и има голема примена во медицината, како и козметиката.Одличен лек е за гастритис,како и проблеми со штитната жлезда.

Претставува совршен антиоксиданс, нискокалоричен е па помага и за слабеење, бидејќи е нискокалоричен.

Стимулативно делува и на мозокот, а претставува и природен седатив и афродизијак.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.