Знаци дека имате недостиг од железо

Многу чест проблем кај голем број луѓе

Недостатокот на железо денеска е многу чест проблем кај голем број луѓе, но дефинитивно е нешто што за одредено време може да се поправи.

Со правилна исхрана и консумирање на одредени намирници, можете многу лесно да дејствувате и да го покачите нивото на железо во крвта.

Ако одамна не сте го провериле железото во крвта, тогаш задолжително направете го тоа што поскоро, особено ако сте забележале некои од овие симптоми.

 

1.Умор

2.Лоша концентрација

Ако забележите дека вашата концентрација е исклучително лоша во последно време, тогаш мора да има некоја причина за тоа. Една од најчестите причини е недостатокот на железо во крвта кое мора да го следите.

3.Апатија

4.Задишаност

5.Блед тен

Бледото лице може да биде прв знак за недостаток на железо во крвта. Бледата кожа е резултат на слабата циркулација на крвта и намалување на бројот на црвени крвни зрнца.

6.Намалена енергија и кондиција

Ако сте човек кој редовно вежба, веројатно веднаш ќе забележите ако не можете вежбите да ги правите со ист интензитет како порано. Недостатокот на железо ја намалува физичката способност и издржливоста на организмот.

7.Болки во мускулите

Ако по тренингот или прошетката чувствувате силни болки во мускулите, тоа може да е знак дека на вашето тело му недостасува железо.

8.Кревки нокти

Погледнете си ги ноктите и доколку забележите било какви промени кај нив, особено ако не се цврсти како што некогаш биле, тогаш знајте дека железото е проблемот.

9.Бојата на урината

Ако при мокрењето забележите поинаква боја на урината, време е да побарате стручно мислење. Поради недостатокот на железо таа може да има розова, па дури и црвена боја.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.