Жените честопати имаат проблеми со меморијата, еве зошто

Ако понекогаш имате чувство дека од непозната причина станувате заборавени, збунети и изгубени, можете слободно да здивнете. Не стареете премногу рано, ниту сте стари или преморени. Сега конечно има докази дека како и секогаш, мајката природа е виновна за сè.

Студијата спроведена на универзитетот Конкордија откри дека жените честопати имаат проблеми со меморијата и концентрацијата во одредени фази на менструалниот циклус. Истражувањата покажаа дека високиот степен на естроген, кој е највисок во моментот на овулацијата, се меша во нашата концентрација и ни го одвлекува вниманието од она со што се занимаваме во одреден момент.

Иако научниците не успеаја да ја пронајдат причината зошто е тоа така, факт е дека благодарение на ова истражување, сега официјално имате изговор кога некој ќе ве обвини дека сте несовесни, заборавени, збркани или едноставно глупави.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.