Жени внимавајте на овие симптоми и спасете го вашето здравје!

159
Многу симптоми кои вашето тело ги испраќа можат да бидат знак дека нешто не функционира како што треба. Од голема важност е да обрнете внимание на своето тело за на време да дознаете ако нешто потенцијално опасно се случува.
Кај жените честа појава се цистите на јајници кои се бенигни, односно настануваат сами и не се некоја причина за загриженост, меѓутоа кога цистата константно расте може да предизвика сериозни проблеми.
Еве неколку важни и рани симптоми кои може да значат дека имате цисти на јајници:
– Надуеност или отекување на стомакот
– Болка кај карлицата пред и по менструалниот циклус
– Болка во долниот дел од грбот
– Пречувствителни гради
– Повраќање и мачнина
Како што можете да забележите, многу од овие симптоми укажуваат на почеток на менструалниот циклус, па дури и на бременост. Меѓутоа, ако било кои од воие знаци се појавуваат константно и се повторуваат, најдобро би било што поскоро да го посетите својот доктор.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.