Замотајте ги стапалата во алуминиумска фолија и ќе видите што ќе се случи за еден час

Според нив, алуминиумската фолија ќе ви помогне во овие четири случаи:

1. Лекување на настинка

Верувале или не, алуминиумската фолија наводно ги ублажува симптомите на настинка. Замотајте ги стапалата во фолијата и после еден час извадете ја. Оставете ги стапалата да дишат два часа, па повторете ја постапката.

2. Го отстранува заморот

Ќе ви ја врати енергијата, а постапката е следна – неколку парчиња од фолијата ставете ги во замрзнувач, па извадете ги после два, три часа. Потоа ставете ги на образите и капаците. Веднаш ќе се почувствувате освежено.

3. Ги ублажува изгорениците

Ако можеме да му веруваме на едно американско истражување, алуминиумската фолија помага и при изгореници. Раната најпрво внимателно исчистете ја, исушете ја со сув пешкир и нанесете маст за изгореници. Потоа замотајте се со фолија и полката ќе биде помала. Секако, ова важи за мали изгореници, во спротивно задолжително појдете на лекар.

4. Ја отстранува болката во зглобовите

Со алуминиумска фолија замотајте го делот од телото во кој чувствувате болка и помалку движете се. Оставете ја фолијата да стои цел ден или во текот на ноќта. Повторете ја постапката за десет дена, па направете пауза од две недели.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.