За што сè помага рицинусово масло?

Придобивките од рицинусовото масло

Кога станува збор за настинки, осип, па некогаш и некоја посериозна болест, природните лекови почнаа сè почесто да се употребуваат. Една од најдобрите природни комбинации е рицинусовото масло и сода бикарбоната.

Придобивките од рицинусовото масло

 1. Уши: 6-8 капки рицинусово масло внесени орално, за 4 месеци може да го излечат тинитусот, симптом на инфекција на ушите.
 2. Очи: Маслото е одличен лек за катаракта и подобрување на видот. Само ставете една капка во вашите очи пред спиење.
 3. Усни и уста: Можете да ги третирате сувите усни со нанесување рицинусово масло на проблематичните делови.
 4. Синуси и нос: Ставете рицинусово масло на вашиот стомак и рчењето во текот на ноќта ќе се намали, а за 2 недели може и целосно да исчезне.
 5. Грб: Ослободете се од најчестите болки во грбот со масажа со рицинусово масло.
 6. Гласни жици и врат: Ако имате суво и болно грло, нанесете малку рицинусово масло на вашиот врат за да ги ублажите симптомите.
 7. Стапала и нозе: Од уморни зглобови, до испукани пети, рицинусовото масло е лек за сè.
 8. Стомак: Ако имате дијареја консумирајте 2 капки рицинусово масло секој ден. Ако имате „гласен“ стомак, нанесете малку од маслото на стомачето и симптомите ќе исчезнат.
 9. Алергии: Секој ден земајте 5 капки орално од маслото и ќе го спречите појавувањето на алергиите.
 10. Зависност: Само 2 капки рицинусово масло на ден, во поголемиот број случај, може да ја намалат зависноста не само од алкохол, туку и од цигари и никотин.
 11. Коса и кожа: Со само 5 масажи со рицинусово масло, вашите стрии ќе се намалат. Ако имате проблеми со опаѓање на косата, масирајте го скалпот со ова масло секојдневно.

Рицинусово масло и сода бикарбона

Оваа комбинација создава моќен природен лек кој може да помогне во неколку ситуации.

 1. Убоди од инсекти

Нанесете ја мешавината на местото кое ве чеша и веднаш ќе се ослободите од непријатното чувство.

 1. Дамки на кожата

Наместо креми што не прават ништо, нанесете од мешавината на вашите дамки, темни точки и белези и воодушевувајте им се на резултатите.

 1. Габични инфекции

Масирајте ги стапалата со оваа комбинација за да се ослободите од габичните инфекции.

 1. Модринки

За мали исекотини, модринки или изгорени места, нанесете од оваа смеса. Рицинусовото масло помага да се затвори раната, а сода бикарбоната се бори со нечистотијата и бактериите.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.