За памтење и виткост ви е неопходна хељда!

Иако многумина ја сметаат за житарица, оваа билка ботанички и припаѓа на семејството зелјести овошја. Се користи во големи количини во Русија, Канада, САД и Франција.

Хељдата е богата со калиум, фосфор, магнезиум, цинк, калциум, железо и јод.

Богата е со витамини од групата Б (Б1, Б2, Б3, Б5, Б6), како и витамин П кој помага при намалување на притисокот, подобрување на памтењето, а комбинацијата на светови и листови од хељда лечи кардиоваскуларни проблеми.

Хељдата е одличен избор за сите оние кои сакаат да ја вратат изгубената енергија, да ја ублажат несоницата и последиците од стрес. Со нејзиното конзумирање се забрзува циркулацијата и намалува лошиот холестерол.

Хељда им се препорачува на дијабетичарите, старите лица и лицата со проблеми со варењето.

Исто така, хељдата не содржи глутен па е погодна за алергичните лица. Со оглед дека е богата со протеини се користи и во вегетаријанската исхрана.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.