Во кафето никогаш не ставајте…

Еден од најомилените додатоци во кафето може сериозно да ни наштети на здравјето

Некој наутро, а некој подоцна во денот ја пие својата потребна доза кофеин. Некои го прават тоа веднаш по будење, а други може и подоцна.

Еден од најомилените начини за подготовка на кафе, кое е истовремено и вкусно, всушност може да биде крајно опасен и тоа „благодарение“ на само една сосотјка.

 

Се работи за додавањето млеко во кафето. Комбинирани двете состојки, особено ако млекото е кравјо, во вашето тело создава секрети и слуз кои потоа го отежнуваат процесот на варење на храната во желудникот. Кравјото млеко и онака е тешко сварливо, комбинирано со кафе може дури и да ви направи сериозни проблеми со стомакот.

Ако го сакате вкусот на млеко, тогаш заменете со козјо или овчо, но најдобро е да се одлучите за млеко со растително потекло, како кокосовото или соиното.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.