Внимавајте: До крајот на месецот во Македонија ќе има топлотен бран со многу висок УВ индекс

220

Периодот на многу топло време со натпросечни максимални температури на воздухот, кои насекаде ќе надминуваат 30, а вдолж Повардарието и 35 степени ќе продолжи до крајот на месецот, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ултравиолетовото зрачење ќе биде многу високо, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9.

До вторник во попладневните часови ќе има услови за појава на нестабилност на места со пороен дожд и грмежи, а не е исклучено овие процеси локално да бидат и поинтензивни, особено во текот на утрешниот ден. Во Скопската котлина можен е локален пороен дожд со грмежи.

Од среда времето ќе биде сончево и понатаму многу топло со пораст на дневната температура на воздухот, која се очекува да достигне и до 40 степени во јужниот дел на Повардарието.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.