Вистинско решение за гастритис!

Оваа вредна сезонска храна нема да ве оптовари со вишок калории, но ќе ви обезбеди јаглени хидрати и енергија. Исто така содржи аминокиселини, витамини и минерали, вклучувајќи витамин Б1, Б5, фолна киселина, ниацин, фосфор, магнезиум и калиум. Ако се уште не знаете, станува збор за пченката.

Пченката, покрај тоа се користи при опстипација,  нејзините производи се идеални за ублажување дијареа и нормализирање на дигестивниот тракт.

Исто така, таа може да се користи за горниот дел на дигестивниот систем, односно спас за проблеми со желудникот. Имено, истражувањата покажаа дека малите количини на пченка може да ја неутрализираат желудечната киселина и затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од болест на желудникот или гастритис.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.