Тиква и мед за настинки и грип!

Во сезоната на грипот и настинките, бараме спасение во природните состојки кои имаат докажано лековита сила, но и помагаат за зајакнување на имунитетот.

Меѓу најдобрата храна која се препорачува да ја конзумираме при сезонски болести или моментални болки се лимон, медот, снегулките, лукот.

Во комбинација тие се претвораат во природен еликсир кој има пријатен вкус, но и голем број на бенефиции за нашето здравје. Сигурно и вие имате бабин рецепт кој си го приготвувате при грип или настинка.

Споделуваме уште една интересна здрава комбинација која исто така ќе ви помогне побрзо да се вратите, но и да го зголемите организмот. Ќе ви бидат потребни:
150 г мед
200 г тиква
1 лимета
1 лимон
5 см корен од ѓумбир
150 г кафеав шеќер по желба
цимет по желба.

Сварете ги во зовриена вода измиените цели агруми. Ова е направено за да им ја омекне кората, но ако вие не го сакате вкусот, едноставно излупете го и одвојте го дебелиот дел. Корите од тиква и ѓумбир  исечете ги на мали парчиња.

Ставете ги во кујнски блендер или робот, заедно со лимон, мед и шеќер и мешајте до добивање на хомогена смеса. Префрлете ја во стаклена тегла. Конзумирајте од елексирот три пати на ден по една лажичка.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.