Таравари: Изводот на родени ќе се дава во болниците

За најавените измени во системот „Мој термин“, министерот за здравство Арбен Таравари рече дека се работи интензивно и во текот на неделата ќе биде промовирано нешто ново.

– Тоа ќе биде една новост, кога се раѓа детето не оди никаде, туку во болница се дава извод на родени и препораки за мајките за следните неколку месеци. Значи, да не одат родителите по изводи и други документи, вакцини што треба да ги прими, изјави Таравари.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.