со таг

срце

Некои болести може да манифестираат со болка иста како забоболката, еве кои се тие

Нема да верувате но болката во забите може да биде “предзнак” за срцев удар, болести на синусите, па дури и симптом за рак на бели дробови. Болки во забите може да се јават од различни причини, но она што помалку е познато е дека не…

Прочистете ги артериите со само неколку состојки

Аpтеpиите во човечкoто тeлo се глaвнитe тpaнспортери на кислород и хpaнливи материи до cpцето и другите opгани. Затоа, овие крвни caдови се од суштинско значење за нашето здpaвје и важно е дека тие нe се зaтнaти. Мacната храна,…

Мандарината е природен антисептик, помага при слабеење, при настинки и грип…

Еве неколку причини зошто треба да јадете мандарини Мандарините се природен антисептик Во зачувување на здравјето може да ви помогне есенцијалното масло од мандарини, кое се смета за природен антисептик затоа што го штити…

До крајот на месецот Национален регистар за пациенти кои чекаат за трансплантација

Над 300 бубрежно болни кои одат на дијализа имаат потреба од пресадување на бубрег а досега се типизирани 150 од нив. За педесетина граѓани со срцева слабост спасот е ново срце а има болни кај кои треба трансплантација на бели дробови.…

Зошто се задржува вода во организмот?

Водата му е потребна на телото за нормално да функционира, но понекогаш во организмот се задржуваат премногу течности што физички се манифестира со отекување. Задржувањето на вода најчесто е последица на една од овие причинители……

Газираните сокови штетни за срцето, стомакот и за нервниот систем

Ново истражување објавено во списанието „ЏAMA“, ги посочува безалкохолните газирани сокови, независно дали содржат шеќер или вештачки засладувачи, како фактор за зголемување на ризикот од предвремена смрт кај луѓето, па дури и како можен…

За да го снижите холестеролот, да го сочувате срцето и да спречите рак…

Истражувачите од Универзитетот на Источен Илиноис им поделиле ф’стаци на 140 студенти пред почетокот на предавањара. На половина од испитаниците им дале ф’стаци со лушпи, а на другата половина исчистени. На крајот од предавањата…

Срцето се регенерира откако ќе го откажете пушењето

Научниците откриваат дека поранешните пушачи можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања после 5 години откако ќе престанат да пушат.  Истражувач од универзитетот Вандербилт во Нешвил, дава уште повеќе докази што би можеле да ги…

Следете го ова едноставно правило и задржете го вашето срце здраво

Шпански лекари и научници докажале дека редовните утрински оброци значително го намалуваат ризикот од развој на кардиоваскуларни болести. Студиите и медицински истражувања за рано откривање на атеросклероза (PESA) се спроведени од…

Зошто јатките се суперхрана?

Обично луѓето имаат два или три главни оброци во текот на денот, но каснуваат меѓу нив барем уште 2-3 пати. Ако и вие тоа го правите, тогаш барем обидувајте се овие интермедијарни закуски да не се од чипс или вафли, туку да консумирате …