со таг

специјалисти

Еве кои Поликлиники во Скопје ќе дежураат за празниците

Службите на Здравствен дом на Скопје во тек на престојните празнични денови ќе обезбедуваат 24-часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиниката Идадија,Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит пазар, Јане Сандански, Шуто…

Македонија и Бугарија потпишаа договор за соработка во здравството – Ќе се разменуваат…

План за соработка во областа на здравството за периодот од 2019 до 2021 година потпишаа денеска во Софија, министрите за здравство на Република Македонија и на Република Бугарија, Венко Филипче и Кирил Ананиев. Планот за соработка,…

Синдикатот на Клинички бара исто зголемување на платата на сите здравствени работници, а не само…

Синдикатот на Клинички центар денеска преку соопштение го оцени како неприфатливо предложеното зголемување на коефициентот на сложеност за јануарската плата со Буџетот за 2019 година, кое за докторите специјалисти изнесува 10 отсто, а пет…

За седум години над 1.200 лекари си заминале од Македонија за да работат во странство

Паралелно со запишување на медицинскиот факултет идните лекари почнуваат да учат германски. Се повеќе студенти по медицина велат дека иднината ја гледаат во странство. Загрижувачката статистика на одлив на кадар не запира. За седум…

Годинава 159 лекари си заминале во странство – Последиците ќе ги трпат македонските пациенти!

Од почетокот на годината до вчера 159 доктори побарале потврди од Лекарската комора за да можат да работат во странство. Последните осум години над 1200 лекари, повеќето млади специјалисти ја напуштиле државата. Од асоцијацијата на…

Во велешката болница ќе има 41 ново вработување – 27 ќе бидат медицински кадар

 Министерот за здравство Венко Филипче при денешната посета на ЈЗУ Општа болница во Велес одговарајќи на новинарско прашање за нови специјализанти, појасни дека болницата ќе ги добие врз основа на нејзините потреби со специјалисти. - Се…

Заев сака 100 000 денари плата за лекарите специјалисти, сега имале скромни 50 000!!

Со зголемувањето на основицата за пресметување на плата од пет проценти, заедно со дежурствата специјалистите ќе добиваат 52.000-53.000 денари, а нашиот таргет е 100.000 денари. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев, кој рече дека тоа…

Делчевските лекари специјалисти заборавени – Работат со пациенти од четири општини а платите…

Специјалистите од здравствените домови бараат повисоки плати и да бидат изедначени со лекарите во општите болници. Велат дека ги заборавиле од Министерството за здравство, Владата и Фондот и ги нема во новите законски решенија. Уште пред…

Заев најави бесплатно болничко лекување за сите граѓани од 2019 и плата за специјалистите од 100…

Од 1 јануари 2019 година бесплатно болничко лекување за сите граѓани, најави премиерот Зоран Заев на денешната седница за пратенички прашања. - Истовремено таргет што е поставен пред нас во здравството е од 1 јануари 2019 година да…

За продолжениот викенд, скопјани лекарска помош ќе бараат во осумте дежурни служби во скопските…

За висока температура, болка во уво или варирање на крвниот притисок, скопјани во следните четири дена лекарска помош можат да побараат во  осумте дежурни пунктови кои се сместени во скопските поликлиники. За викенд или празник во овие…