со таг

сода бикарбона

Сода бикарбона ги чисти дишните патишта и ја смирува кашлицата

Сода бикарбоната има голема примена во медицината, а истата се покажала многу ефикасна и во борбата против кашлицата и проблемите со дишните органи. Најдобриот начин за нејзино користење е секако инхалацијата, а оваа терапија ја…

За што помага сода бикарбона?

Сода бикарбона е одличен начин за брзо избелување на забите, но што ли ќе се случи доколку ја пиете секојдневно растворена во вода? Желудочна киселина Ако испиете чаша вода со половина лажичка сода бикарбона, ќе дојде до регулирање на…

Овие комбинации ќе ви помогнат ако се прејадете за Велигденските празници

Обилните празнични трпези ги обожаваме, но нашиот дигестивен тракт на кој му се потребни влакна, тоа не го поднесува баш најдобро. Еве како да му помогнете. Ви претставуваме три комбинации кои ќе помогнат вашиот организам нормално да…

Како да се справите со влагата и мувлата во домот?

Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни начини да се спасите од нив. Масло од чајно дрво Во шишенце измашајте 450 милилитри вода и две лажици масло од чајно дрво, добро помешајте и…

Исчистете го организмот после празниците со оваа комбинација!

Сода бикарбона и млака вода Во чаша млака вода ставете пола лажичка сода бикарбона и промешајте. Оваа комбинација веќе со генерации е позната како сојузник против болките во стомакот, но важно е да се напомене дека треба да се користи…

Како да не мириса просторијата во која пушите цигари?

Миризбата од цигарите ја впиваат ѕидовите, останува во завесата, мебелот, алиштата… Но, со овие неколку трикови ќе се решите од овој непријатен мирис. Покрај редовното проветрување, во просторијата во која се пушат цигари, потребно е да…

Како да го нормализирате холестеролот?

Пред да започнете со користење на лекови за намалување на холестеролот и триглицеридите, обидете се да го решите проблемот со промена на исхраната. Ако имате висок холестерол, постои пијалок кој се прави многу лесно. Потребни ви се шест…

Како да го исчистите овошјето и зеленчукот од пестициди?

Ако не сте во состојба да  купувате органски зеленчук и овошје, еве неколку совети како да ги отстраните вишокот остатоци и пестициди. Решението е сода бикарбона Лиснатиот зеленчук (спанаќ и блитва мора темелно да бидат исчистени како…