со таг

симптоми

Кои се најчестите симптоми на заболените од коронавирус во земјава?

Според последните официјални податоци, регистрирани се вкупно 1.300 лица кои се позитивни на коронавирус во земјава. Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (64,7%), кашлица…

Симптомите на новиот коронавирус се појавуваат во просек за пет денови

Американски лекари потврдија дека симптомите на новиот коронавирус се појавуваат во просек за пет денови. Експерти од Универзитетот „Џон Хопкинс“ анализирале случаи на заразени со Ковид-19 во Кина и други држави. Докажале дека најголем…

Кои се симптомите на корона вирусот?

Од 7 јануари кога се појави коронавирусот во Кина, бројот на починати секојдневно расте. Вирусот во еден миг делува како најобична настинка, а во следниот се пренсува од човек на човек, за да на крај предизвика повеќе смртни случаи. Болеста…

Внимавајте, овие симптоми укажуваат дека работата на тироидната жлезда е нарушена

Ако тироидната жлезда не работи како што треба, тогаш се можни бројни последици на вашиот организам. Штитната жлезда е одговорна за регулацијата на метаболизмот. Според нејзината работа се одредува и со која брзина ќе се согорува…

Овие симптоми ќе ви покажат дека ви недостига калциум во организмот

Калциумот ни е потребен за телото правилно да функционира. Тој е важен минерал и има клучна улога во здравјето на коските, а кога имаме недостаток, тоа може да се манифестира со низа здравствени проблеми. Калциумот е важен минерал кој…

Овие симптоми ни покажуваат дека дишеме загаден воздух

Загадениот воздух сите не загрижува, а лекарите апелираат да направиме сè што е потребно за да ги заштитиме нашите бели дробови. Во продолжение ви откриваме 5 симптоми кои никако не смеете да ги игнорирате: Болка во грбот и рамената…

Еве кои се најчестите симптоми на карцином на јајници

Анвен Џонс, директорка на организацијата „Target Ovarian Cancer“ која се бори за победување на ракот на јајниците, предупредува дека илјадници жени постојано си го загрозуваат здравјето и животот бидејќи немаат ниту основно познавање на…

Кои се најчести симптоми на болеста фибромијалгија?

Најчестите симптоми на болеста од која боледува и Лејди Гага Јавноста веќе одамна знае дека популарната Лејди Гага има ретка здравствена дијагноза, наречена фибромијалгија, која се манифестира со хронични болки низ целото тело. Тоа…

Д-р Хаус не ги забележал симптомите на тешката болест кај својата мајка!

Доктор Мехмед Оз, најпознатиот лекар на светот и на некои омилено телевизиско лице, на Инстаграм споделил вест дека неговата мајка Суна, боледува од Алцхајмерова болест. „Сите знаци беа тука, но не ги препознав“, вели лекарот кој…

ХИВ и СИДА

Иако милиони луѓе ширум светот живеат со СИДА, оваа неизлечива болест повеќе не претставува смртна казна, туку сега е хронична состојба со којашто можете да се справите. ХИВ вирусот може да се разнесе преку незаштитен сексуален…