со таг

шеќер

Од шеќерот станувате грди, стари и дебели

Повеќето го сакаме шеќерот и уживаме во слатките задоволства. Доколку сте еден од оние луѓе кои просто не можат да престанат да јадат шеќер, треба да започнете „детоксикација“ која ќе ве спаси од таа зависност. – Од шеќерот станувате…

Во Велика Британија и Ирска слатките пијалоци ќе бида оданочувани повеќе

Велика Британија и Ирска од вчера  ги оданочуваат посебно пијалоците со високо количество шеќер. На тој начин треба да се помогне во борбата против дијабетес и прекумерната тежина, пишува Дојче веле. Кога во устата се пени, а шеќерот…

Ограничете ја количината на шеќер која ја внесувате дневно и телото ќе ви биде благодарно

Шеќерот е штетен за нашето здравје, но дали знаете што му се случува на нашето тело откако ќе престанете да јадеме шеќер? Ќе престанете да чувствувате потреба од толку многу шеќер Слично како и со алкохолот и со шеќерот важи истата…

Шеќерот штетно влијае на сонот

Сигурно сте слушнале дека е штетно да се козумира премногу шеќер, но тоа не спречува речиси никого да го стават во шолја кафе или чај секое утро. Тој доведува до зголемување на телесната тежина, предизвикува расипување на забите и го…

И солта и шеќерот се штетни кога се конзумираат во големи количини

Што е поштетоно, дали солта или шеќерот? И шеќерот и солта често се скриени во преработена храна, па многу луѓе не се ни свесни дека ги консумираат премногу. Поточно, препорачаната дневна доза на шеќер е 25 грама за возрасни, што е…

Овие намирници секој ден ги конзумираме, а се нездрави и предизвикуваат РАК

Постојат голем број намирници кои докажано го зголемуваат ризикот од рак, а ова се најнездравите намирници според The truth about cancer а кои ние ги козумираме секојдневно. Генетски модофоцорана храна (ГМО): ГМО и хемиски одгледаната…

Може ли премногу овошје да е нездраво?

Сите знаеме дека овочјето е здраво но може ли премногу овошје да биде нездраво? „Дефинитивно може“, одговара германскиот лекар Карстен Лекутат. Овошјето содржи фруктоза, затоа и е толку вкусно и слатко. „Фруктозата е конечно сепак шеќер,…

ВИДЕО: Внимателно со овошјето!

Јадењето овошје во секој случај е поздраво од јадењето кондиторски производи со преработени шеќери. Но, дали јадењето премногу овошје може да биде штетно и нездраво? Дефинитивно може, одговара доктор Карстен Лекутат од Германија.…

“Дрогата“ која ги убива најголемиот дел од луѓето

Ја нарекуваат бела смрт, а изгледа дека е поопасна отколку што ние мислиме. Дали ви се случило да не може да се контролирате кога станува збор за благото? Дали некогаш сте изеле цело пакетче со слатки во неколку минути и…

Како најлесно да го исклучите шеќерот од исхраната?

Секоја сериозна промена во исхраната треба да се одвива под надзор на специјалист и само откако ќе се положат потребните тестови. Ако веќе ја имате поминато оваа фаза и планирате сериозно да го напуштите шеќерот или да ја намалите…