со таг

празници

Еве што празниците му прават на нашиот мозок

Истражувачите од Универзитетот во Копенхаген случајно, истражувајќи ја мигрената, забележале дека одредени центри во мозокот се активираат кога лицето гледа „празнични содржини“ како божикни фотографии. А еве што…

Итната медицинска помош ќе работи 24 часа за новогодишните празници

Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување за време на новогодишните празници во текот на 24 часа ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните, соопшти ЈЗУ Здравствен дом – Скопје. На новогодишната ноќ достапни ќе бидат…

Треба да го направите само ова и не мора да се грижите дека ќе се здебелите за време на празниците

За време на празниците сите сакаме да се опуштиме и да си поткаснеме малку повеќе, што значи и можно е да се здебелиме. Повеќето луѓе за време на празниците се дебелеат затоа што нивниот избор на храна е голем и не сакаат да се…

Предолгото седење за празниците може да остави трајна штета врз здравјето

Празниците се одлично време малку да одморите од секојдневните обврски, но не е здраво да се седи премногу долго. Само две недели седење за време на божиќните и новогодишните празници може да остави трајна штета врз здравјето, покажува…

Неколку совети како да останете фит за време на новогодишните празници

Следува периодот на празници, семејни ручеци, прослави со пријатели и многу храна. Во овој период дури и оние „најдисциплинираните“ наоѓаат потешкотии како да останат фит. Оваа година со наша помош можете да ги промените „нездравите“…

Еве кои Поликлиники во Скопје ќе дежураат за празниците

Службите на Здравствен дом на Скопје во тек на престојните празнични денови ќе обезбедуваат 24-часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиниката Идадија,Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит пазар, Јане Сандански, Шуто…

Зимска салата која ќе ги избрка маснотиите од телото по прејадување

Изминатите денови многумина претераа со храната, а последиците од празничното прејадување веќе се забележуваат и на здравјето. Ако се чувствувате по малку тромо, време е да го исчистите организмот со помош на една вкусна зимска салата…

Што да направите ако се прејадете?

Во текот на постењето доаѓа до одредени биолошки промени. Нормалното производство на одредени ензими во текот на редовната исхрана се намалува или запира, во зависност од начинот на постењето (делумно или целосно исфрлање на сите производи…

Идеална диета за губење на килограмите пo празниците

Празниците ни се секогаш убави, раскошни, со богати трпези, но за килограмите и нашето тело и не се баш најполезни. Меѓу другото, ладното време ве прави мрзеливи и не ви е до физичка активност, па губењето килограми со диета ви се гледа…

Како да го спречите прејадувањето за време на празниците?

Празниците носат подароци – оние убави и нам драги под елката, но подеднакво и оние несаканите во форма на вишок на килограми поради неумереност во јадењето и пиењето. Ние сме сигурни дека овие несаканите секоја година сте решени да…