со таг

оцет

Ослободете се од мирисот на цигари со неколку трикови

Доколку сте од оние домаќини на кои им е незгодно да ги замолите гостите да не ви пушат во затворена просторија,  тогаш мора да ги знаете овие неколку трикови да ја одстраните миризбата од нив. Миризбата која останува по пушење во затворена…

Здравствени придобивки од јаболковиот оцет

Иако другите видови оцет какви што се белиот оцет, балсамико оцетот и црвениот вински оцет, се користат главно во кулинарството, јаболковиот оцет се користи пред сѐ, во здравствени цели. Хипократ рекол дека го користеле како лековит тоник,…

Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Најдобриот помошник за слабеење кој некогаш ќе го најдете е токму овој сосема природен сок. Сонот на секоја жена е совршеното тело, без многу одрекнувања од омилените слатки и солени посластици. Нормално, ова е прилично невозможна…

Земете две лажички од овој напиток пред спиење

Две лажици јаболков оцет пред спиење се корисна помош за дијабетичарите, бидејќи гo намалува утринското ниво на шеќер во крвта. Јаболковиот оцет, исто така, е добар природен лек и против многу други болести. Ако почувствувате први…

Јаболков оцет: Ако го користите вака, ќе ви ги уништи органите

Јаболковиот оцет одамна е познат како одлична состојка за решавање на различни физички проблеми, но исто така и како поздрав избор за дијабетичари. Иако постојат многу медицински примени на јаболковиот оцет, некои информации за него…

За најдобри резултати: Кога треба да пиете јаболков оцет?

Пиењето јаболков оцет помага во напорите за слабеење, ја намалува надуеноста и го зголемува количеството на желудочна киселина, што помага побрзо да се вари храната. Ова се само дел од поволните дејства на јаболковиот оцет врз…

Што ќе се случи ако секој ден го чистите лицето со јаболков оцет?

Многумина знаат дека јаболковиот оцет има позитивен ефект врз косата, неговата примена е проверено оружје во борбата против артритисот и болките во зглобовите, а помалку е познато дека е одличен сојузник и во негата на лицето! Ако ве…

Оцет од јаболко – најздравата намирница

Оцетот од јаболко е најпознат природен лек против одвишни килограми, го забрзува метаболизмот, а одличен е и за нега на кожата и косата. Оцетот од јаболки веќе со векови се користи во исхраната, но и во медицински цели. Го намалува…

Овие производи можат да се употребуваат и после истекување на рокот

Јајца Во фрижидерот јајцата може да бидат 3 до 5 недели. Млеко Млекото може да потрае и недела дена после рокот на траење. Доколку го променило вкусот, мирисот и изгледот, тогаш не е за пиење. Јогурт Може да трае 7 до 10 дена…

На природен начин справете се со лошата миризба на нозете!

Габичките, особено во пределот на ноктите, можат да предизвикаат болки, но и непријатна миризба на самите стапала. Како да се решите од оваа непријатност? Тајната е во оцетот, по можност јаболков. Јаболковиот оцет содржи високо ниво на…