со таг

опасност

Епидемија на морбили во цело Скопје – Малите сипаници се шират!

Малите сипаници се шират во Скопје. Овие два дена се потврдени 6 нови случаи и тоа во Чаир, Гази Баба и Аеродром. Има уште 6 сомнителни за кои се во тек лабораториски анализи. Сите нови случаи и еден од сомнителните според нашите информации…

Жените на оваа возраст се во најголема опасност

Кардиоваскуларните болести се предизвикани од атеросклероза, послаба еластичност на крвните садови, хипертензија и пореметување на срцевиот ритам. Промените во целото тело на жената настануваат со намалувањето на нивото на естроген и…

Прегласната музика опасност за губење на слухот на милијарда млади луѓе!

Адолесцентите сакаат да слушаат гласна, па дури и прегласна музика и поради тоа околу една милијарда млади луѓе се во опасност да го загубат слухот, предупреди Светската здравствена организација. СЗО истакнува дека речиси половина од…

Пушењето предизвикува 17 видови на рак, а секоја цигара содржи 10 опасни супстанци!

Секоја трета личност на планетата е пушач. Поради никотин во тутунскиот чад, пушењето предизвикува зависност и ја зголемува фреквенцијата на срцето, односно стеснувањето на мали крвни садови, што влијае на промената на крвниот притисок. …

Безбедносните проверки на аеродромите се опасни за здравјето

Можеби не ги сакате безбедносните проверки на аеродромите поради долгите редови и метежот, но една нова студија ја откри вистинската причина поради која ќе ја замразите оваа процедура. Според студија…

Спиењето со отворена уста може да биде опасно!

Спиењето со отворена уста може да предизвика проблеми со забите, а во екстремни случаеви би можеле и да останете без нив. Струењето на воздухот помеѓу забите ја суши плунката која инаку ги чува забите. Може да биде штетно како и…

Загадувањето на воздухот штетно за интелегенцијата

Според студија од истражување  спроведено во Кина, загадувањето на воздухот има штетно влијание врз интелегенцијата.Загаденоста на воздухот најмногу влијае врз постарите мажи. Постојаното исложување на загаден воздух може да биде…

Зошто е неопходно чистење на маскарата од очите пред спиење?

Педесетгодишната Тереза Линч отишла на преглед поради надразнетоста во окото што ја чувствувала неколку дена. При прегледот, докторот и пронашол застрашувачки црни точки во внатрешноста на капаците, кои настанале како резултат на нејзината…

Кога главоболката треба да ве загрижува?

Кога мораме да се загрижиме поради главоболка? За успешно лекување на главоболка нужно е да се одреди точната дијагноза. Ако страдате од главоболка задолжително обратете се кај вашиот доктор, кој ќе ви даде препорака за лекување кое…

Кои опасни болести ви се закануваат од преголем стрес?

1. Кожни болести Псоријазата, акните и сличните кожни болести може да бидат предизвикани од стрес. Научниците спровеле истражување помеѓу студентите и пронашле директна врска помеѓу високото ниво на стрес и проблемите со кожата.…