со таг

лимон

Овој неверојатен трик со лимонможе да направи чуда не само во кујната, туку и со нашето тело

Сите знаеме за многуте корисни својства на лимонот. Го користиме за се и сешто. Се користи во готвењето, се користи во чај, но исто така се додава и како состојка во белата козметика. Лимонот содржи голем број на хранливи материи кои имаат…

Коктел со две состојки кои ке ви го прочистат црниод дроб и ќе ве подмлади

Комбинацијата од овие две состојки маслиново масло и сок од лимон, му помага на телото да се исчисти од токсини, а првите резултати може да се очекуваат за еден месец, но важно со оваа нова утринска пракса да истраете секој ден. Што да се…

Моќен природен енергетски пијалок за детоксикација

Придобивките од лимонот за нашето здравје се бројни. Ова овошје е богато со витамин Ц и агруми кои ја подмладуваат кожата, и го чуваат нашето здравје. Од друга страна, чиа семето ја враќа енергијата на телото и го подобрува имунитетот.…

Смеса од природни состојки која ги лечи сите болести

Оваа смеса служи за зајакнување на имунитетот, за чистење на крвта, за лекување на крвни садови затнати од плаки, за топење на цисти и миоми, за разни болести на респираторниот тракт, за подобрување на дигестивниот тракт, за регулирање на…

Сода бикарбона и лимонов сок

Сода бикарбоната се користи за нега на телото како надворешно така и внатрешно. А доколку ѝ додадете витамин Ц кој се наоѓа во лимоновиот сок тогаш ќе добиете моќна комбинација која го штити целото тело. Многубројни предности на…

Како да го исчистите организмот за само еден ден?

Детоксикација или чистење на организмот е многу важен процес кој треба да го правите од време на време. Еве како тоа да го направите само за еден ден и тоа со помош на лимони. Кога ќе станете, пред да конзумирате било што, испијте…

Зошто треба да се пие вода со лимон?

Многу е важно како го започнувате денот. Според индиската филозофија Ајурведа, изборот на вашите дневни рутини го прави вашиот организам или отпорен или пак сосема подложен на болести. Според Ајурведа, секој треба да го започне денот…

Зошто е подобро да ставите вештачки засладувач на вкусот, отколку кора од лимон во колач?

Во текот на подготовката на многу специјалитети, а особено на десертите, ренданата кора од лимон е една од клучните состојки за одличен вкус, но нутриционистите предупредуваат на опасност. Пред да почнете да рендате кора од лимон или кое…

Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Најдобриот помошник за слабеење кој некогаш ќе го најдете е токму овој сосема природен сок. Сонот на секоја жена е совршеното тело, без многу одрекнувања од омилените слатки и солени посластици. Нормално, ова е прилично невозможна…

Лимон диета: Слабеете и го чистите организмот

Лимонот го спречува развивањето на кардиоваскуларните болести, создавањето на камења во бубрезите, анемијата, го чисти црниот дроб, го спречува развивањето на ракот, ги чисти цревата, го ослободува телото од токсини, ја спречува гладта и го…