со таг

лекување

Лани во Македонија биле регистрирани 237 заболени од туберкулоза – Има случаи кај кои болеста…

Во 2013 година во Република Македонија рeгистрирана е  преваленца на активна туберкулоза од 20,8 на 100 000 жители или 428 случаи. Во 2018 година во Република Македонија рeгистрирана е  преваленца на активна туберкулоза од 11,4 на 100 000…

Морбилите се раширија и во Куманово – На Инфективна хоспитализирано едномесечно бебе со Даунов…

Во текот на вчерашниот ден се регистрирани шест пациенти со морбили. На Клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 20 пациенти со ова заболување. Меѓу нив е и едномесечно бебе со Даунов синдром од Куманово, кое е со…

На Клиниката за неврологија со нова метода спасен пациент со мозочен удар

На пациент кој доживеал мозочен удар, поради запушување на магистрален крвен сад во мозокот, завчера тим лекари невролози, анестезиолози и радиолози, му го спасиле животот со помош на новата комбинирана метода на тромболиза и…

Денеска уште седум деца со морбили се хоспитализирани на Инфективната клиника

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот, на Инфективната клиника во Скопје се хоспитализирани седум деца на возраст од две години со симптоми на мали сипаници (морбили). Сите деца се од населбата Ново Лисиче од Скопје и…

Антибиотиците не значат ништо – лекувајте се со овие 3 работи

Додека имавме често инфекции, додека бевме валкани до толку што имавме природни стимуланси на нашиот имуни систем и тогаш бевме здрави, вели професорот д-р Бранимир Несторовоиќ, началник на пулмологија на Универзитетската детска клиника во…

Зошто никогаш не треба да се лекувате преку интернет?

Речиси секоја личност која има пристап до интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги побарала на Гугл. Како последица на тоа најчесто се појавува паника, бидејќи резултатите од пребарувањето на симптомите најчесто завршуваат со…

Парадокс во македонското здравство – Пациенти умираат оти болеста им била секундарна и не ги…

Пациент со пулмонална хипертензија пред три дена починал бидејќи не ги добил неопходните  лекови за оваа дијагноза. Не го следувале на државна сметка поради тоа што болеста му била секундарна и не влегувала во програмата за ретки болести.…

Околу илјада струмичани трчаа за малата Нина да замине на лекување во САД

Околу илјада струмичани на најразлична возраст денеска учествуваа во трката и донираа за седумгодишната Нина Димитриевска, која треба да замине на операција во САД за која и се потребни 65 илјади евра. Според организаторот на трката,…

Конјуктивитисот е опасен и лесно пренослив – Како да ги негувате очите во таква состојба?

5 најдобри начини за превенција и лекување на конјуктивитис. 1. Најважна е правилната хигиена Вирусниот конјуктивитис обично не бара никакво посебно лекување освен редовна хигиена и нега на очите, а поминува за неколку дена.…

Тројца притвореници и еден полицаец од затворот во Шутка по пожарот хоспитализиарани на Клиниката за…

Четирите лица од КПД „Шутка“, кои по пожарот во соба од затворското одделение се пожалиле на отежнато дишење и се хоспитализирани на Универзитетската клиника за токсикологија, се во добра здравствена состојба и вон животна опасност, изјави…