со таг

кожа

Навики кои го забрзуваат процесот на стареење

Секоја жена бара начин како да го забави процесот на стареење, но колку и да се трудите, некогаш не е доволно. И покрај строгиот режим на нега, сепак постои можност вашата кожа да започне да ја губи еластичноста и да стане многу сува.…

Пилингот на лицето е идеална нега на кожата но не треба да се претерува

Се разбира дека пилингот на лицето е идеална нега на кожата со која обожаваме да го третираме нејзиното здравје и изглед, но ако претераме, последиците се активираат. Најважно е да внимавате колку често применувате пилинг, за што стручно…

Загадениот воздух ја оштетува кожата

Дури и мала загаденост на воздухот може да ја оштети и кожата на лицето, носот, усните, но и да предизвика сувост на очите и да ги прави подложни на инфекции. Кога е кожата во прашање, честичките од загадувањето, во комбинација со…

Како до меки и негувани раце и во зимскиот период?

Еве како најдобро да ја заштитите кожата на рацете во зимските денови за да не пука. Хидратантен сапун Често миење на рацете со силни сапуни може дополнително да ја исуши кожата, па поради тоа решението за ладните денови е сапун со…

Овој моќен пијалок е преполн со здрави состојки за убава, негувана и мазна кожа

Празниците се зад нас и време е за детоксикација на организмот. Убава, негувана и мазна кожа е целта на секоја жена. Но, честопати ја забораваме вистината на онаа стара поговорка која вели: „Убавината доаѓа одвнатре“. За да го исчистите…

Бидете внимателни на новогодишните прослави, алкохолот ја уништува кожата

За кожата на лицето да е здрава и убава треба да се внимава на исхраната но и на пијалоците што ги внесуваме. Во пресрет на предновогодишните прослави, како и дочекот на Новата година, еден шведски бренд за козметика потсетува дека …

Чиста и здрава кожа со пилинг од куркума

Со овој едноставен пилинг ќе имате чиста и здрава кожа. Куркумата е билка која потекнува од семејството на ѓумбирот. Но, нејзините бројни лековити својства сè уште не се целосно откриени и една од најлековитите и најдрагоцени зачини на…

Со овие намирници ќе имате блескава и здрава кожа

Неизбалансирана исхрана и конзумирање почесто брза храна, премногу сол и недоволно хранливи материи не само што немаат добар ефект врз целокупното здравје, туку  може негативно да влијае на изгледот и здравјето на кожата. За да ја…

Рацете треба да се мијат најмалку 20 секунди

Нема потреба да се повторува колку е важно миењето на рацете на децата и возрасните особено за време на сезоната на настинки и грип. Верувале или не, на рацете можете да имате околу 3.200 бактерии од 150 различни видови. Поради овој…

Млекото предизвикува проблеми на масната и нечиста кожа

Иако пубертетските години се далеку зад вас, сепак на кожата многу често ви се појавуваат акни и истата многу често ви е масна? Она што треба да го направите е да го промените начинот на исхрана, колку и тоа да звучи веќе познато.…