со таг

јадење

Водич за правилна исхрана

Bright Side пренесува дека иако луѓето денеска се посвесни за она што го јадат, не е секогаш лесно правилно да се утврдат сите правила на здравата исхрана. На пример, јадењето јаболко во погрешно време може да предизвика проблеми со…

Што се случува со телото кога јадете пребрзо?

Она што го внесуваме во телото не е единственото нешто што е важно. Начинот на којшто ја јадеме храната претставува подеднакво важен момент. Во некои култури заедничкиот оброк има статус на мала прослава и може да трае со часови.…

Зошто не е добро во оброкот да уживате сами?

Истражувањето објавено во списанието “Obesity research & Clinical Practice” покажало дека во оброкот не е добро да уживате сами. Студијата спроведена меѓу 7.725 луѓе од Јужна Кореја покажала дека оние учесници кои сами јаделе два…

Зошто и како треба да јадете семки од лубеница?

Наместо да ги фрлате семките од лубеница, искористете ги на едноставен начин и претворете ги во вкусни и здрави грицки кои се како создадени за лето и за диети Речиси сите делови од лубеницата се јадливи – и белиот раб покрај кората…

Дали ја правите оваа грешка кога јадете цреши?

Црешите се едни од најмоќните овошки благодарение на богатството со антиоксиданти, витамини и минерали и многубројните здравствени бенефити. Многу луѓе едвај чекаат да дојде сезоната на цреши за да уживаат во нивниот вкус. Но, постои…

Еве што се случува кога јадете брзо

Правилната исхрана во теорија звучи едноставно, но не е  секогаш лесно да се истрае во намерата да се храниме здраво. Но, резултатите од неодамна спроведеното истражување покаѓале дека е за здравјето важно не само што јадете, туку и колку…

Јадете го следново и ослободете се од грдите наслаги

Целулитот е еден од најголемите непријатели на женското тело. Но, ако внимавате на исхраната, вежбате и редовно консумирате од овие намирници ќе заборавите дека некогаш сте го имале. Не се изгладнувајте, туку консумирајте го…

Ова мора да го прочитате пред да намачкате маргарин

Малкумина знаат дека во минатото маргаринот е прогласуван за одличен диетален производ, „лек“ против прекумерните маснотии во крвта и поздрава замена за путерот. Тоа било така сè додека не се открила штетноста на процесот на…

Цигара по јадење: Еве што му правите на организмот

Пyшeњето е штeтнo! Повеќето пушачи пocегнувaaт по цигара веднаш штом ќе завршат со јадење. Некои тоа го прават бидејќи сакаат да ѝ “помогнат” на храната побрзо да се cвapи, но не се cвecни за тоа колку штeтa пpeдизвикувaaт на…

Колку треба да јадете за да не се здебелите?

Експерти од Сиднејскиот универзитет ја открија формулата за количеството на храна што ни е потребна, а која воедно нема да ги зголеми нашите килограми. Тие препорачуваат храната да ја мериме користејќи ја нашата рака. – Не постои…