со таг

ѓумбир

Кафето е слатко но може да биде и здраво задоволство

Позитивни ефекти на умерено пиење кафе врз здравјето ни се веќе познати. Но постои начин за тоа како можете да го направите овој пијалок уште поздрав, но и повеќе ароматичен. Цимет – Ставете цимет во прав или вметнете стапче од цимет во…

Еве како се подготвува магичниот напиток кој топи масти како од шала

Ѓумбирот е зеленчук кој е добар за многу здравствени проблеми. Тоа е одличен лек против мачнини и повраќање во бременоста. Горчливиот корен од ѓумбир влијае на варењето и го забрзува и затоа е вистински сојузник во губењето на вишок тежина.…

Утрото започнете го со ѓумбир и телото ќе ви биде благодарно

Направете си домашен сок од ѓумбир кој ќе го пиете секое утро. Коренот-чудо е корисен за здравјето на многу начини. Тој е еден од најпопуларните зачини во светот, особено во Азија. Содржи соединение наречено гингерол кое поседува…

Смеса од природни состојки која ги лечи сите болести

Оваа смеса служи за зајакнување на имунитетот, за чистење на крвта, за лекување на крвни садови затнати од плаки, за топење на цисти и миоми, за разни болести на респираторниот тракт, за подобрување на дигестивниот тракт, за регулирање на…

Зачини кои го чуваат вашиот организам

Зачините се корисни за организмот на многу начини. Покрај тоа што на храната и даваат подобар вкус, го чуваат и нашето здравје, па би требало да им посветиме поголемо внимание во исхраната. Притоа не треба да заборавите дека со некои…

Јапонски здрав пијалок со лимун и ѓумбир

За ѓумбировата вода се тврди дека е јапонски рецепт кој гарантира побрзо согорување масти од телото, но и дека го штити целокупното здравје. Ѓумбирот е познат како една од најздравите намирници, особено поради активната состојка гингерол…

Најдоброто природно средство за јакнење на имунитетот

За време на ладната сезона кога човекот најмногу е подложен на настинки и други вирусни инфекции, неопходно е да се води сметка за своето здравје. Затоа, на сите начини е потребно да се зајакне имунитетот навремено. Овој џем е…

Исчистете го организмот со сок од ѓумбир

Ѓумбирот е исклучително здрав за луѓе од сите возрасти, а е ефикасен и кога станува збор за детоксикација на организмот. Детоксикација на тело секогаш ни е потребна заради нездравата храна која секојдневно ја внесуваме во себе.…

Рецепти против мамурлак

Според многу научници во утринските часови, корисно е да пиете дури и чаша вода. Дехидратацијата предизвикува главоболки и замор, па лекарите ве советуваат да започнете да се хидрирате дури и пред да одите во кревет. Брзи и лесни…

Зошто треба да го започнете утрото со ѓумбир

Иако доручекот е најважниот оброк во денот, понекогаш може да стане монотон и досаден… Освен ако имате ѓумбир.   Оваа разноврсна суперхрана има безброј здравствени придобивки, од лекување на болести до намалување на болката во…