со таг

детска

Русија произведе вakцина пpoтив дeтcкa паpaлиза

Во Русија е произведена вакцина пpoтив пoлиoмиeлитис (детска паpaлиза), која досега се купуваше во странство, изјави шефот на Службата за контрола и инспekција во областа на зaштитaтa на потpoшувачите “Рocпотребнадзора” Ана Попова.…

Русија произведе вaкцина прoтив дeтcкa паpaлиза!

Во Русија е произведена вакцина пpoтив пoлиoмиeлитис (детска паpaлиза), која досега се купуваше во странство, изјави шефот на Службата за контрола и инспekција во областа на зaштитaтa на потpoшувачите “Рocпотребнадзора” Ана Попова.…

Ставриќ од Детска си оди од директорското место, кој ќе ја замени?

Директорката на Клиниката за детски болести поднесе оставка на функцијата. По речиси двегодишно менаџирање на установата, доктор Ставриќ вели дека се повлекува од лични причини. Информацијата ја потврди и министерот за здравство и најави…

На Детска клиника почина уште едно бебе поради компликации од морбили

Трет смртен случај од морбили. Ноќеска на Клиниката за детски болести починало 13-месечно бебе од тетовско. Според педијатрите состојбата е алармантна и на клиниката има уште две бебиња кои се во многу тешка состојба. Во петокот на истата…

Шестмина здравствени работници од Клиниката за детски болести заразени со морбили

Шестмина здравствени работници од Клиниката за детски болести се заразиле со морбили. Четири од нив се лекари на специјализација, една медицинска сестра и вработен на шалтер. Малите сипаници кои се проширија во сите скопски општини не го…

Донација на Клиниката за детски болести – Ќе прават централен мониторинг на виталните…

 Централен мониторинг на виталните параметри кај децата ќе се прави во Одделот за интензивна нега на Универзитетската клиника за детски болести. Станува збор за донација од фондацијата „Проект Хоуп“. Мониторингот се воведува во рамки на…

И се заканува ли клуч на Клиника за детски болести – Лекари најавуваат заминување во приватно…

И се заканува ли колабирање на Клиниката за детски болести поради одлив на кадар? Лекарка од одделот за онкологија веќе поднела оставка а уште 4 според неофицијални информации планираат да ја напуштат оваа здравствена установа и да работат…

Лекари на раце носеле бебе во инкубатор до Детска, Брза Помош не можела да стигне до влезот!

Лекари вчера на раце носеле инкубатор со новороденче кое итно требало да биде примено во Клиниката за детски болести. Возилото на Брза Помош не можело да стигне до влезот поради непристапен терен од паркирани автомобили. Веднаш…

Избегала од Детска клиника за да не плати, покрај своето однела уште едно дете!

Во текот на вчерашниот ден во 20:45 часот Р.З.(41) од Скопје пријавила дека околу 13.30 часот додека не била присутна во Клиника за детски болести во собата каде престојувала со нејзиното малолетно дете во моментот кога се вратила во…

Се уште нема виновник за бруталното тепање на 14 месечното бебе – МВР бара траги од крвта на…

И по четири недели од бруталното тепање на 14 месечното бебе кое во многу тешка состојба заврши на скопските клиники, полицијата се уште не открила кој е насилникот. Од МВР велат дека се уште работат на случајот и по барање на…