со таг

цигари

5 цигари на ден се исто толку штетни колку и 40

Ако мислите дека 5 цигари на ден не му штетат на вашето здравје, еве што одкрија најновите истражувања за ова. Научниците дошле до резултат дека и 5 цигари дневно им штетат на белите дробови на ист начин како и 2 кутии цигари дневно.…

Еве зошто бремените жени не треба да пушат и да пијат алкохол во текот на бременоста

Новите истражувања покажуваат дека, бремените жени коишто пијат алкохол и пушат цигари во текот на бременоста, имаат 12 проценти поголеми шанси нивното дете да добие алергиска реакција, пишува The Sun. Новата студија покажува дека…

Како да го исчистите телото од никотин?

Откако сте успеале да се ослободите од навиката наречена пушење, останува да ја подобрите здравствената состојба и да ги надоместите витамините и минералите изгубени со пушењето. Еве неколку продукти што ќе го исчистат телото од…

Блика убиец на желбата за пушење цигари!

Чест проблем кај пушачите е тоа што сакаат да ги остават цигарите , но се плашат дека ќе се здебелат. Чест проблем кај пушачите е тоа што сакаат да ги остават цигарите , но се плашат дека ќе се здебелат. Всушност, нема потреба за…

Срцето се регенерира откако ќе го откажете пушењето

Научниците откриваат дека поранешните пушачи можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања после 5 години откако ќе престанат да пушат.  Истражувач од универзитетот Вандербилт во Нешвил, дава уште повеќе докази што би можеле да ги…

Чај за одвикнување од цигарите

Одвикнувањето од пушењето е тежок и долг процес, на некои им требаат години, некои и не успеваат, но за среќа постојат начини да се забрза овој процес за да се ослободите од штетната навика за телото. Постои чај кој помага да го…

Откажувањето од цигари не спасува од превремена смрт

Научниците од Австралискиот национален универзитет открија дека пушењето секојдневно убива околу 17 луѓе во земјата, кои умираат како последица на поврзани со штетната навика срцеви напади, удари и оштетувања на кардиоваскуларниот…

Намирници кои мора да ги конзумира секој бушач

Истражувањата покажаа дека 1 од 10 возрасни лица секоја година умира од рак на бели дробови. Оваа алармантна бројка несомнено секојдневно расте меѓу пушачите. Многу луѓе, особено пушачите или поранешните пушачи би требало да направат…

Овој вид цигари ја зголемува опасноста од рак на белите дробови за 40 отсто

Луѓето кои пушат цигари без филтер имаат 40 отсто поголема шанса да заболат од рак на белите дробови, но и дупло поголема шанса да починат од оваа болест, 30 отсто поголем ризик за предвремена смрт од било која причина во однос на оние луѓе…

Храна што ја намалува желбата за цигари

Земањето додатоци со потекло од рибино масло, во форма на омега-3 масни киселини, може да ви помогне да ги оставите цигарите. Едно истражување на израелски научници, кои во текот на експериментот на пушачите им ги давале омега-3…