со таг

чај

Чајот од ленено семе помага во губењето на вишокот килограми

Лененото семе апсорбира извесни состојки од храната, ги прочистува цревата и истовремено го „храни“ организмот со лецитин. Го чисти организмот од токсини, метаблизмот го доведува во нормала, го намалува нивото на шеќер во крвта и го…

Овој чај е благодет за жените после 40-тата година

Топлиот чај наутро, наместо кафе, е одличен начин да се задржи младиот изглед на кожата. На возраст над 40 години хербалните чаеви се подобри отколку зелениот и мора да бидат дел од вашата утринска рутина. Особено добар за вас е чајот од…

Секое утро испијте една шоља од овој чај за витко и здраво тело

Чај што лечи многу болести а можете да го подготвите само од пет состојки. Главната состојка е куркумата, која има важна улога во детоксикацијата на организмот, делува против воспалителните процеси и го забавува процесот на стареење.…

Кората од билката Мачја канџа спречува рак на дојка, леукемија и рак на бели дробови

Во природата постојат преку пет милиони лековити супстанции и секоја година се откриваат нови природни лекови. Потрагата по ефикасни лекови се почесто се насочува кон шумите. Терапевтскиот ефект на лековитата билка Мачја канџа (Uncaria…

Со овој чај веднаш ќе почувствувате како стресот и напнатоста исчезнуваат

Ако сте под стрес и ви треба помош од мајката природа, време е да му обрнете внимание на ова растение кое е познато по својот релаксирачки и смирувачки ефект - а станува збор за камилицата! За разлика од популарните лекови за…

Еве кои се најдобри чаеви за детоксикација и слабеење

Ако сте љубител на добра шолја чај, тогаш сигурно би сакале да знаете која билка помага во детоксикацијата на телото, која ги разградува мастите и благодарение на која ќе си помогнете во слабеењето. Еве мала помош при изборот на чај за…

Овој чај ќе ви ги стопи килограмите додека трепнете

Oвој чај може значително да придонесе за ослободување на телото од прекумерната тежина, секако и со правилна исхрана и малку вежби. Покрај топењето на маснотиите, циметот ја забрзува и работата на метаболизмот. Одлична работа кај овој…

Овој чај ќе ја подобри вашата крвна слика

Лошата  крвна слика создава многу проблеми во телото, а овој чај помага да бидете здрави, помага за косата да ви биде по бујна, помага против воспаленија и тешки болести. Припремата е едноставна: Ви требаат сончогледови семки и…

Шипката е драгоцена, еве зошто

Шипката е исклучително богата со витамини Ц и К, со каротиноиди ликопен и бета каротин, со инвертен шеќер и сахароза, како и со пектини и танини. Поради овие карактеристични состојки, таа е повеќекратно драгоцена. Истовремено служи како…

Здрави намирници но сепак штетни за вашите заби

Истражувањата покажуваат дека одредени видови храна, всушност, можат да сторат повеќе штета на забите од тутунот! Овие здрави намирници помагаат при многу здравствени нарушувања, но истите не се многу здрави за вашите заби. Откријте за…