со таг

болести

Некои болести може да манифестираат со болка иста како забоболката, еве кои се тие

Нема да верувате но болката во забите може да биде “предзнак” за срцев удар, болести на синусите, па дури и симптом за рак на бели дробови. Болки во забите може да се јават од различни причини, но она што помалку е познато е дека не…

Што кажува изгледот и бојата на јазикот за вашето здравје?

Појавата на дамки, точки или наслаги во устата и јазикот честопати е безопасна. Но понекогаш одредени промени можат да бидат индикација за тоа што се случува со целокупното здравје. Различни заболувања, инфекции и состојби, па дури и…

Месецот во кој сте родени, открива од кои болести може да заболите во текот на животот

Месецот во кој сте родени, открива од кои болести може да заболите во текот на животот. Не е измислица, има многу вистина во ова, бидејќи секој месец носи промени, надворешните влијанија, сончевите денови, студот и топлината... Еве го…

Рацете треба да се мијат најмалку 20 секунди

Нема потреба да се повторува колку е важно миењето на рацете на децата и возрасните особено за време на сезоната на настинки и грип. Верувале или не, на рацете можете да имате околу 3.200 бактерии од 150 различни видови. Поради овој…

Овие болести се лекуваат со патувања

Алергија Оние кои имаат проблеми со алергија знаат колку е мачно да се борат со тегобите кои таа ги предизвикува. На жалост, во последниве години, бројот на заболени од алергија се повеќе расте, а кај голем број доаѓа дури до астма.…

10 наследни болести кои се пренесуваат низ генерациите

Ако се прашувате дали имате зголемен ризик од добивање одредени болести бидејќи во блиското семејство имате некој што пати од нив, не сте загрижени без причина. Многу е важно да се знае семејната медицинска историја. Познавајќи ги факторите…

Симптоми што покажуваат дека телото не може да се избори со токсините!

Урамнотеженоста е клучна за одржувањето на доброто здравје. Стресот, неправилната исхрана, недоволниот сон и негативниот став кон работата или луѓето ја оневозможуваат рамнотежата во организмот и не’ фрлаат во токсична замка. Токму затоа,…

10 заболувања кои ги лечи водењето љубов

Многумина веќе слушнале за предностите кои телото ги добива во текот на интимниот однос, но дали сте знаеле дека можете да излекувате некои болести ако често водите љубов? Прочитајте во продолжение за што поточно станува збор.…

Една од најопасните болести за време на бременоста

Рубеолата е една од најопасните болести за време на бременоста. Вирусот кој ја предизвикува поминува низ плацентата и продира во плодот. Затоа во раните фази на бременоста рубеолата е исклучително опасна поради огромниот ризик од вродени…

Полово преносливите болести не се пренесуваат само преку сексуални односи

Освен преку сексуални односи, со полово преносливи болести може да се заразите и на други начини. Во продолжение прочитајте некои од нив. Балсам за усни и кармин Балсамите за усни и карминитене треба да се позајмуваат од други или…