СЗО: Во Европа изминатата недела има осум отсто зголемен број заразени со Ковид-19

16

Светската здравствена организација извести за осум отсто зголемување на инфекциите со коронавирус во Европа минатата недела. Новите случаи се над 2.100.000. Повеќе од 28.000 починале – пет отсто повеќе.

Во светот, инциденцата е зголемена за шест отсто, а бројот на смртни случаи за еден отсто. САД известуваат за најголем број заразени во текот на неделата. Следат Русија и Германија.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.