Судија на претходна постапка одреди мерка 30 дена притвор на неврохирургот Чапаровски

Судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 попладнево му одредил мерка притвор од 30 дена на директорот на Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски.

Чапаровски беше приведен вчера по пријава од пациент за земање мито. Се товари дека побарал пари од родител на 14 годишно девојче кое требало да замине на лекување во странство, наводно за да издаде конзилијарно мислење. Во неговиот кабинет на Клиниката неофицијално, во моментот на апсење кај него биле најдени 1000 евра, обележани пари, а во домот била најдена и поголема сума пари.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.