Ставете ја оваа лековита билка во вода преку ноќ

Јадете ја 30 минути пред доручек и ќе имате одлично здравје

Бамјата е една од најздравите намирници која со векови се користи во медицински цели. Може да ја јадете на многу начини како што е зготвена, пасирана, пржена или конзервирана.

Бамијата содржи 7.6 грама јаглени хидрати, 80 микрограми фолна киселина, 2 грама протеини, 3 грама прехрамбени влакна, 21 милиграма витамин Ц и 60 милиграма магнезиум и секако има многу малку калории.

Рецепт:

Ставете ја бамјата во чаша и прелејте ја со млака вода, па оставете ја да отствои преку ноќта. Неа треба да ја конзумирате пола час пред доручекот. Овој рецепт ќе го контролира нивото на шечерот во крвта и го подобрува целокупното ваше здравје.

Официјалните истражувања потврдиле дека конзумирањето на бамја го намалува ризикот од настанувањео на бубрежни болести, посебно предизвикувањето на дијабетес. Со оглед на тоа дека е пребогата со диететски влакна, го подобрува здравјето на дебелото црево, но и целиот пробиотски тракт. Како битна пропратна состојка на витамонот А допринесува за сочувањето на здравјето на целокупната слузокожа на овие органи, како и нивното нормално функционирање.

Може да се користи и како маска за лице

Од бамјите може да се направи извонредна маска за лице. Една рака од зеленчукот сварете го во вода додека не омекне во потполност, потоа изгмечете го, почекајте да се олади и нанесете го на лицето. По пет минути измијте го лицето. Добро упатените лица тврдат дека ефектот од неговото делување е видлив веднаш.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.