Со кое овошје може да се решите од комарците?

 

Станува збор за лимон кој е познат по своите лековити моќи. Ова овошје е многу ефикасно и во борбата против комарците.

Пресечете лимон на половина и ставете го покрај кревет. За подобар ефект можете да заглавите делови од каранфилче во ова овошје. Повеќе не треба да фрлате пари на различни препарати, кои често испуштаат непријатни мириси. Мирисот на лимон го избегнуваат и мравките, мувите и други инсекти.

Покрај лимонот, комарците успешно можете да ги истерате со мирис на лаванда и босилек.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.