Сменете ги лошите навики пред да ја уништите кожата!

1. Сува кожа под очите

Тоа е знак дека не внесувате доволно вода во организмот. Дехидратацијата е причината зошто кожата на овој дел од телото станува премногу сува, затегната и груба.

Решението е многу едноставно: што почесто внесувајте вода и за кратко време ќе забележите разлика.

2. Масна кожа на челото

Ако кожата на челото одеднаш ви станала многу помасна од претходно, тоа е знак дека премногу ја чистите кожата. Иако звучи неверојатно, прекумерното чистење на кожата може да има и негативни ефекти.

Кај повеќето луѓе, чистењето на лицето повеќе од еднаш дневно може да предизвика штета и сушење на кожата, заради што таа создава поголема количина масти.

3. Акни околу усните

Појавата на акни околу устата најчесто е резултат на допирање на лицето со нечисти раце. Целиот долен дел на лицето е особено подложен на бактериски инфекции. Размислете за ова следниот пат кога ќе ја потпрете брадата на дланките, а неколку минути претходно сте го фаќале паричникот или нешто друго што е нечисто.

4. Премногу груби образи

Грубите образи се знак дека веројатно сте биле изложени подолго време на нечист воздух. Нечистиот, градски воздух може да предизвика промени на кожата, посебно во делот на и околу образите.

Заштитете го лицето од влијанието на смогот, така што ќе нанесете серум под кремата со заштитен фактор и никако не заборавајте навечер темелно да го исчистите лицето.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.