Скопје и Тетово со најмногу активни и нови ковид случаи, нема дополнителни рестрикции

14

Нема потреба од нови дополнителни рестриктивни мерки бидејќи епидемиолошката состојба е стабилна, оцени вчера на состанок Комисијата за заштита од заразни болести, која констатирала лесно зголемување на нови ковид-случаи во Скопје и Тетово.

Според анализите на Комисијата, ширењето на вирусот во Тетово е поради непочитување на препораките и протоколите при организирање семејни и друг тип веселби во затворен простор.

-И покрај бројот на активни случаи и позитивни од тестирани за КОВИД-19, состојбата е стабилна, а во болниците нема притисок од хоспитализации. Комисијата за заразни болести во моментов останува на досега препорачаните мерки, кои би се заостриле во моментот кога ќе се укаже таква потреба, соопшти Министерството за здравство.

Од 221 активен случај во државата, во Скопје се 85, во Тетово 78. Во вчерашниот здравствен билтен тие имаа и најмногу новозаразени – по четворица од вкупно девет со позитивен тест на вирусот. Во вчерашната статистика беа евидентирани и 53 оздравени и немаше починат пациент.

На вакциналните пунктови низ државата вчера почна имунизирањето со „Фајзер“ на околу 1800 малолетници над 12 години чии родители/старатели ги пријавиле на сајтот vakcinacija.mk.

Паралелно тече и теренската вакцинација во помали места и рурални средини, а спортските сали кои беа отворени како регионални центри за антиковид-имунизација се во функција за ревакцини и почнуваат да се затвораат.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.