Скопјанче кое живее во Србија со морбили дошло на викенд во Македонија!

Тригодишно дете од Скопје кое со семејството живее во Србија се заразило со морбили. Малите сипаници му биле дијагностицирани во Македонија кога дошле на викенд. Тоа е петтиот случај регистриран во земјата оваа година. Според вакциналниот статус, не примило ниту една доза од вакцината против морбили.

-Пациентот бил хоспитализиран на Инфентивна пред десетина дена каде и му ја откриле заразната болест. Немал сериозни компликации од болеста. Поради подолгиот период на инкубација, од Институтот за јавно здравје ги следат и лицата кои биле во контакт со детето.

Според информации на Сител, деновиве уште едно дете од централното градско подрачје во Скопје било на матичен и поради осипот добило дијагноза дека е сомнително на морбили, но мајката не дозволила лабораториска анализа за потврда на заболувањето. Лекари коментираат дека тоа е голем проблем за нив бидејќи вакви случаи можат да бидат потенцијална опасност за многу дечиња.

И додека кај нас епидемиолозите велат дека сеуште нема простор за паника од ширење на морбили, во соседна Србија состојбата е алармантна. Околу 2900 заразени со мали сипаници и седум смртни случаи од кои последниот е здравствен работник.

Комисијата за заразни болести формирана од Министерството за здравство засега без било какви препораки до македонските граѓани кои секојднено патуваат во Србија но и во Албанија каде исто така има голем број заразени со морбили.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.