Сите го имаме дома, но не знаеме дека штити од инфаркт

Евтина и вкусна намирница - многу здрава за консумирање

Какаото е одговорно за транспортот на холестеролот од ѕидовите на артериите во црниот дроб, каде преку жолчката го исфрла надвор од телото.

Топлиот напиток од детството треба да продолжиме да го пиеме понатаму во животот. Една шолја топло какао ќе го подобри вашето расположение.

 

Исто така, какаото ќе ја подобри вашата концентрација.

Овој пијалок е добар за коските, но освен за нив какаото се смета и како чувар на крвните садови. Едно истражување покажало дека со секојдневно консумирање на овој пијалок се прочистуваат крвните садови, а со тоа се спречуваат многу срцеви заболувања.

Какаото е одговорно за транспортот на холестеролот од ѕидовите на артериите во црниот дроб, каде преку жолчката го исфрла надвор од телото.

 

Научниците препорачуваат секој ден да се внесуваат барем по 20 грама какао за да се заштитиме од инфаркт.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.