Што треба да јадете за да немате кршливи нокти?

Доколку сакате да ги зајакнете вашите нокти и да го забрзате нивниот раст, треба да јадете храна што е богата со протеини.

Протеините се неопходни за производство на кератин, кој покрај калциумот, селенот, сумпорот и калиумот ги создава ноктите.

Најдобри извори на протеин се: месото, млечните производи, јајцата, рибата, мешунките, семките и јаткастите плодови.

За здрави нокти важен е и внесот на витамин Б, особено биотинот, што се наоѓа во јагодите, малиние, бадемите, оревите и другите јаткасти плодови, како и во месото, јајцата и рибата.

Исто така и витаминот Б-12 е важен за убаавиот изглед на ноктите.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.